Warsztaty zielarskie w Krainie Rumianku

SCENARIUSZ WARSZTATÓW ZIELARSKICH

Miejsce: Manufaktura Zielarska Hołowno 18, 21-222 Podedwórze
Uczestnicy: Osoby dorosłe – grupa 10 – 20 osób
Czas trwania: 4 godziny zegarowe
Temat: Zielarstwo i ziołolecznictwo
Przebieg zajęć:

1. Spacer po ogrodzie ziołowym – doświadczanie sensoryczne.
Uczestnicy warsztatów spacerują po ogrodzie ziołowym wyczuwając i rejestrując indywidualne wrażenia wzrokowe dotykowe, węchowe, smakowe i klasyfikują je jako przyjemne, obojętne lub niezbyt miłe. Już samo pobudzanie tych obszarów wrażliwości „otwieranie zmysłów” przenosi się także na relacje z ludźmi, szczególnie dla osób, które mają problem z otwartością na kontakt bezpośredni. Jednocześnie, czytając opisy na tabliczkach informacyjnych uczą się rozpoznawania podstawowych ziół.

2. Herbatki w ziołowym zakątku. Na ławeczkach, pośród ziół i kwiatów ,uczestnicy popijają herbatki – rumiankową i miętową i słuchają gawędy o ziołach, ich właściwościach i zastosowaniu w wielu dziedzinach życia. Poznają historię zielarstwa oraz zastosowanie ziół w medycynie ludowej, kuchni i kosmetyce. Jest to również czas na dzielenie się doświadczeniami, pytania i przeglądanie zielników oraz publikacji o ziołach.

3. Mieszanki ziołowe. Uczestnicy warsztatów wykonują własnoręcznie lecznicze herbatki ziołowe lub mieszanki zapachowe z udostępnionych ziół. Zapoznają się także z recepturami przykładowych mieszanek ziołowych udostępnionych przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie:
– herbaty owocowo-ziołowe : każdy uczestnik wykonuje jedną mieszankę wg. wybranej przez siebie receptury.
– mieszanki zapachowe – energetyzujące lub wyciszające system nerwowy.
– mieszanki przyprawowe do zastosowania w kuchni. Każdy z uczestników otrzymuje opakowania na w/w mieszanki, które zabiera ze sobą do domu.

4. olejki eteryczne – ich wpływ na zdrowie i samopoczucie; automasaż twarzy i dłoni olejkiem rumiankowym; instruktaż i ćwiczenia indywidualne.
Pracując z ziołam i skalą ich zapachów, uczestnicy zajęć są w stanie dotrzeć do bardzo istotnych, a często nieuświadamianych obszarów swej pamięci. Od dawna bowiem wiadomo, że zapach jest w stanie przywołać wrażenia i emocje, często bardzo odległe w czasie. Jednocześnie wrażenia dotykowe w czasie automasażu olejkiem, powodują rozładowanie napięć, pobudzenie krążenia i lepsze ukrwienie skóry, a także przyjemność i ukojenie.
5. Wykonanie wyciągu olejowego z koszyczków rumianku lub kwiatów lawendy – tradycyjną metodą – podgrzewania w kąpieli wodnej – na płycie kuchennej opalanej drewnem. Uczestnicy dowiadują się podczas działań praktycznych jak domowym sposobem otrzymać wyciąg olejowy z dowolnej rośliny zielarskiej, jak go przechowywać. Otrzymany wyciąg olejowy w buteleczkach aptecznych zabierają ze sobą do domu.
Na zakończenie, uczestnicy warsztatów otrzymują ulotki z ofertą Manufaktury zielarskiej i propozycją kolejnych warsztatów o tematyce zielarskiej min.

1. Uprawa, zbiór i przechowywanie ziół
2. Maceraty, maści i toniki – wykonanie i przechowywanie w warunkach domowych.